GuilFest 2014 Lineup

Friday

Saturday

Sunday

The Richmond Hyundai Main Stage
The Good Time Guide Stage
The Big Cheese Cave
Vive Le Rock Stage
Kane FM Presents The Funky End Dance Tent
The Surrey Advertiser Stage
  • La Flamme
  • Dive Exit
  • 9.00-9.30 Vector Vendetta
  • Vector Vendetta
  • MyNeverTime
  • Purple Zebra
  • Orange Bomb
  • Outcast Band
  • Surrey Advertiser Competition Winner
  • Coma 69
  • Midfield Workhorse
  • The Handsome Devils' Club
  • Manu
  • Following Foxes
  • Parkway
  • Maybe Neverland
  • XII Boar
  • Beautiful Moments
  • Spotlight Cannibal
  • Champion Jack
  • Wolf Choir
  • Any Given Thursday
  • The Unbelievable Freeloaders From Mars
  • Yohannastar
  • Fallen From Grace
  • Chop Shop
  • Blackspires
  • Mary Jane Burning
  • Cavalier
  • UnderView
  • ByPolar
  • Easy On The Amoeba
  •  The Nova
  • Red Emperor
  • Charlotte Sterland
  • Stoneblower
  • Their Turn To Lose
The ACM Presents Stage
  • The Small Society
  • Jazz Morley
  • Venice Trip
  • Bel Esprit
  • Carthade
  • Tapestry
  • Indigo Children
  • Nuclear Grooves
  • Spicy White Louie
  • Fire At Night
  • Roni Size
  • Biometrix
  • Alex Nugent
  • Tomorrow is Ours
  • Devlinblue
  • Headlight
  • The Serial Thrillers
  • Passenger Smith
  • Vita and the Vicious
  • Sister Leona
  • Ally Kemp
  • Cultural Other
  • Madd Elizabeth
  • Sophie Alexander
  • Ella Barber
  • En garde
  • Dance a la plage
  • Lions
  • Dead Kansas
  • Violet Class
  • Hanshotfirst
  • Cherry Pie
  • Crow's Reign
  • The Inevitable
  • Voodoo Stripe
  • Mela
  • Spriggen Mist
  • Medla Groove
  • Guildford Vox
The Acoustic Lounge
  • Pipe And Taber
  • Martha Gibbons & The Activators
  • Dan Godfrey
  • Claudia
  • The Wyrd Sisters
  • Joe Carabine
  • Forleigh
  • Currently Lending Heroes
  • Taygan
  • Andrew Maxwell Morris
  • James L. Stead
  • Jez Charles
  • Jonny Maguire
  • Three's A Crowd
  • PB's & J's
  • Aimee
  • The Salts
  • Alex & Ellie
  • The Nefarious Picaroons
  • Smythe and Taylor
  • Beau
  • Fred Light
  • Bridie Florence
  • The Cross Town Trio
  • The New Hawleans Jug Band
  • White Hot Flames
  • Ben Lovejoy
  • Underview
  • Kid In The Cloud
  • BR James
  • Kelly Lee
  • The Darling Buds
  • Fire At Night
  • 2nd Hand Poet
  • Maria Lua
  • Beth Duck
  • Alex and Ellie
La Discothèque
  • GROOVE MOTION
  • JAZZ T & MIRACLE
  • JASPER THE VINYL JUNKIE
  • BOOM n BASS CREW
  • BAD BARBIE & DEEJAY RANDOM
  • THE VIBE TRAIN
  • MODERNISM
  • SCOTT HUTCHINSON PLUS
  • SPECIAL GUEST
  • JOHNNY LUV
  • NIK ARGIROPOULOS
  • VINCENT SYNAN
  • JOE FLANAGAN
  • HILLSY
  • THE HUTCHINSON BROTHERS
  • CROUCHY (SOUL CONNEXSIONS)
  • SID FUNK
  • MABBS & MURPH (RUDEBOY PRODUCTIONS)
  • STEVEN HOWELL (LOST SOULS SC)
The Cosmic Comedy Tent
  • JAVIER JARQUIN
  • RICH WILSON
  • SILKY
  • SEAN PERCIVAL
  • COLIN COLE
  • LUCY FREDERICK
  • MARTIN EVANS (mc)




  • Late Show:
  • RICH WILSON
  • COLIN COLE
  • EAN PERCIVAL
  • SILKY

  • ANDREW O'NEIL
  • OTIZ CANNELLONI
  • MARK SIMMONS
  • DANNY WARD
  • JOLLYBOAT
  • OLAF FELAFEL
  • EL BALDINIHO
  • PAUL PIRIE
  • WINDSOR (mc)

  • Late Show:
  • DANNY WARD
  • JOLLYBOAT
  • ANGIE McEVOY
  • OTIZ CANNELLONI
  • ADAM BLOOM
  • KATE LUCAS
  • PIERRE HOLLINS
  • SEAN MEO
  • MATT GREEN
  • DAN EVANS
  • RUSSELL HICKS
  • KEVIN PRECIOUS
  • SALLY ANNE HAYWARD (mc)